2013. október 13., vasárnap

Aranyhal

Sziasztok!

Ma egy cuki házi kedvencről hoztam nektek infókat! :) Aki épp most készül aranyhalat tartani, annak érdemes lesz elolvasnia! :D

Az Aranyhal

Az aranyhal (Cassius auratus auratus) a Cassius auratus alfaja. Az aranyhal legrégebben kitenyésztett és a legnépszerűbb akváriumi halak közé tartozik. Eredetileg az ezüstkárászból (Cassius auratus gibelio) tenyésztették ki különféle forma- és színváltozatban. Megjelenése a 11. századi Kínába nyúlik vissza. Először valószínűleg táplálkozási célokból tartották, majd a legtetszetősebb egyedeket "hobbi" célra tovább szaporították. A tenyésztés során sok szín és különféle típusú pikkelyek jöttek létre, ma létezik fémes, matt és gyöngyház-pikkelyű aranyhal is.

Rendszertan

Az aranyhalat és az ezüstkárászt gyakran két különálló fajnak tartják, ez eseteben csak az aranyhalat jelölik Cassius auratus névvel, míg az ezüstkárászra a Cassius gibelio fajnevet alkalmazzák. Az aranyhalat önálló fajnak tartók gyakran az aranyhal alfajairól beszélnek.Pl.: Cassius auratus auratus, Cassius auratus argenteaphthalmus (Nguyen, 2001 - Diên Biên Phu, Lai Châu, Vietnam), Cassius auratus buergeri (Temminck & Schlegel, 1846 - Kína), Cassus auratus cantonensis (Tchang, 1933 - Kanton, Kína), Cassius auratus grandoculis (Temminck & Schlegel, 1846 - Japán), Cassius auratus langsdorfii (Temminck & Schlegel, 1846 - Japán), Cassius auratus wui (Tchang, 1930 - Csöcsiang, Kína). Mások szerint ezek csak a Cassius auratus auratus tenészetváltozatai.

Változatok

A ma kereskedelemben kapható színvariációk mind mesterségesen kitenyésztett tenyészváltozatok. Az aranyhal az egyik legvariblisebb díszhal, némely változatai nem is hasonlítanak egymásra. A "legegyszerűbb" változat a közönséges aranyhal, melynek fiatal példányai bronzos zöld színűek, a kifejlett egyedek fémes vörösessárga árnyalatúak, farkuk villás. Ezek a halak kaphatók fátyolfarkú változatban is. Népszerű még a tarka (Shubunkin), a hólyagszemű, a legyezőfarkú, az égrenéző szemű, a rízsszemes pikkelyű, a fekete teleszkóp szemű, az oroszlánfejű, a ragyásorrú és a gombafejű aranyhal is. Megkülöböztetjük egyszerű és osztott farkú aranyhal-törzseket, ez utóbbiak nehézkesen mozognak, nem alkalmasak tavakba.

Életmód

 Az aranyhalak hideg vízi állatok, nem bírják a 20 foknál magasabb hőmérsékletet. Ennek ellenére hibásan gyakran tartják együtt trópusi halakkal. Gyakran elkövetett hiba az is, hogy gömbakváriumban tartják. Mivel rövid időn belül hatalmasra nőhetnek, igazából inkább tóba, vagy nagy akváriumba valók (legalább 100-200 liter). Békés természetűek, de csak aranyhalakkal lehet problémamenetesen együtt tartani.

Mindenevő, kedveli a speciális aranyhaltápokat. A víz összes szintjét lakja, viszonylag lassan, megfontoltan úszik.

A nemek megkülönböztetése nagyon nehéz, az ikrás nőstények hasrésze duzzadt. Ikrarakó, az ivadékok mesterséges tápokkal felnevelhetők.   Hoztam képeket is!! :)


2013. október 12., szombat

Kígyászkeselyű

Sziasztok!

Ma egy madárról hoztam nektek egy kis leírást!

A Kígyászkeselyű

A kígyászkeselyű (Sagittarius serpentarius) a madarak osztályán és a vágómadár-alakúak 
(Accipitriformes) rendjén belül a kígyászkeselyű-félék (Sagittariidae) családjának és a Sagittarius nemnek az egyetlen képviselője.

Rendszertani besorolása

Lábának sajátos felépítése és kromoszómaszerkezete alapján a kígyászkeselyűt önnáló családba sorolják, de csőrének és nászrepülése mégis a vágómadáralakúak többi tagjához hasonlóvá teszi. Egyes korábbi vélemények közeli rokonságában áll az újvilági kariámákkal vagy az óvilági darvakkal és túzokokkal - ennek oka azonban valószínűleg csak a hasonló szárazföldi életmódból adódó konvergens morfológii hasonlóság. Bár napjainkban a családnak csak egyetlen faja él, fosszilis leletek további 2 faj gyakori meglétéi bizonyítják. Ezek rövidebb lábúak voltak; maradványaik a mai Franciaország oligocén és miocén kori üledékeiből kerültek elő, mintegy 20 millió évvel ezelőtt élhettek.

Előfordulása

Afrika középső és déli részén él, nyílt szavannákon és füves pusztákon is megtalálható, nem kedveli a magas füvet és az erdőket.

Megjelenése

Hossza 125-150 centiméter, testtömege 3,4-4 kg. Lába gólyaszerű, hosszú, piros csüddel, szárnyfesztávolsága 2,1 m. Nyakszirtén hosszú fekete dísztollak vannak. Csupasz arca, hosszú nyaka és hosszú, erős lábai vannak. Szárnyai vége és csüdje fekete, a madár többi részét kékesszürke színű tollak borítják, hasoldala fehéres. Kampós csőre és az azt körülvevő viaszhártya világosszürke színű. A szem körüli csupasz arcbőr vörös.

A fiatalok az öregekhez hasonlóak, de tollazatuk barnásabb árnyalatú; a fehér alsó szárnyfedők és alsó farkfedők szürkén harántcsíkozottak; csupasz arcfoltjuk inkább halvány narancssárgás. Szemük barna, de némelyik öreg példánynál előbb szürke majd narancssárga lesz.

Tarkójának ritkán álló, megnyúlt, fekete tollai egy 19. századbeli titkár pennájára hasonlítanak - innen ered másik elnevezése, a "titkármadár"         Itt van két kép erről a madárról!! 

 

Bőröndhal

Sziasztok!

Ma hoztam nektek érdekes infókat egy igen vicces állatról!

A Bőröndhal

Eőfordulásuk

A bőröndhalfélék előfordulási területei az Indiai-, az Atlanti- és a Csendes-óceánok. Általában a trópusokon élnek, de a Lactophrys trigonus, amely Florida környékén él, megtalálható északon, a massachusettsi Cape Codnál is. 

Megjelenésük

Ezek a halak általában kistestűek, de az Acanthostracion quadricornis 50 centiméteresre is megnőhet. Alakúk és színezetük igen változatos, de a legtöbbjükön hatszög alakú mintázat található. A hatszög alakú pikkelyek összeforrtak, emiatt a halak nehézkesen mozognak. A bőröndszerű testből csak a száj, a farok, és az úszók nyúlnak ki. Egyes fajnak "szarva" is van. Amikor támadás éri, a Lactophrys-fajok, bőrükön kersztül méreganyagokat termelnek. Habár a felnőtt állatok teste "négyszögletű", a fiatalok inkább gömbalakúak, és színesebbek, mint a szüleik.                                     Szép kis hal az biztos!!

2013. október 11., péntek

Bemutatkozás

Sziasztok!

Mostantól én is fogok bejegyzéseket hozni nektek!
Láthattok tőlem érdekes és mókás képeket, híreket!

Sziasztok! 

Puszi: Alexa*